TRI dôležité VECI, ktoré by mala vedieť každá budúca MAMIČKA, aby zažila PRIRODZENÝ a POKOJNÝ PôROD- opýtali sme sa odborníčok aj skúsených mamičiek.
HypnoPôrod, práve tento rok oslávil 30 rokov od jeho vzniku. Budúci rok, oslávi prvé hypnobábätko Kyle, vnuk zakladateľky Marie Mongan, už 30 rokov.
HypnoPôrod nie je teda žiadna novinka a ani alternatíva ako tento tajuplný názov môže evokovať. Práve naopak, učí mamičky, ako zvládnuť pôrod, čo najprirodzenejšie a ako sa naň pripraviť, aby sme porodili v pokoji a bez stresu.
Pozrime sa spolu na to, ako sa s jeho pomocou pripraviť na prirodzený a pokojný pôrod.
Z pohľadu HypnoPôrodu je dôležité naučiť sa UVOĽNIŤ a zrelaxovať. Doslova zo sekundy na sekundu, na určitý pokyn. Takýmto impulzom, môže byť napríklad partnerov dotyk na rameno. Výborné je natrénovať tieto sugescie dostatočne dopredu tak, aby sa informácia mala čas dostať do podvedomia a pri pôrode ste už fungovali automaticky. Naše päť-týždňové kurzy sú navrhnuté tak, aby poskytovali dostatočný čas na nacvičenie potrebných sugescií a zručností.
Veľkou pomocou sú relaxácie, ktoré každodenne pred pôrodom počúvate. Telo a myseľ sa naučia pri nich uvoľniť a po čase Vám už stačí počuť úvodné tóny nahrávky a automaticky nasleduje uvoľnenie.
Uvoľnenie mysle vzápätí sprevádza uvoľnenie svalov pôrodných ciest a bábätko môže ľahučko vykĺznuť na svet. Mnohé mamičky, ktorým sa podarilo dosiahnuť uvoľnenie, uvádzajú ako jediný vnem z pôrodu, sťahy svalov maternice. A nenazývajú to bolesťou.
Počas tehotenstva môže žena pociťovať rôzne strachy a obavy, či už z pôrodu samotného alebo situácie, ktorá príchodom dieťaťa nastane prípadne rôzne iné. Tieto strachy si treba spracovať skôr ako sa vynoria pri pôrode a ovplyvnia jeho priebeh.
Na kurzoch HypnoPôrodu sa tejto oblasti venujeme a budúci rodičia dostanú možnosť pracovať so svojimi strachmi a obavami a tak zvýšiť šance na bezproblémový pôrod.
Ďalšia potrebná vec pri pôrode je, ODPOJIŤ sa od okolia a dokázať sa NALADIŤ na vlastné telo. Počúvať, čo hovorí a aké má potreby a tieto potreby bezodkladne napĺňať. Veľa žien to ani inak nedokáže. Inštinktívne sa potrebujú stiahnuť do seba a schovať sa pred ruchmi okolia. Rodiaca žena pociťuje ako nežiaduce, keď sa na ňu v tej chvíli rozpráva. Nie je sa čomu čudovať, pretože komunikácia aktivuje v mozgu racionálnu časť, ktorá sa pri pôrode odpája.
Telo vtedy potrebuje fungovať inštinktívne a keď tomu rušivé vplyvy z okolia bránia, pôrod sa môže komplikovať.
Známy je výrok francúzskeho pôrodníka Michela Odenta:
„Žene pri pôrode nemôžeme pomôcť. Jediné, čo môžeme pre ňu urobiť je, nevyrušovať ju. “
Michel Odent tvrdí, že ideálne je, ak ženu pri pôrode sprevádza jedna pôrodná asistentka, ktorá kdesi v kúte ticho pletie. V tomto prostredí nemá mamička pocit, že ju voľakto pozoruje a zároveň monotónny ťukot ihlíc navodzuje pokojnú atmosféru.
Milé mamičky, prajeme Vám, nech sa Vám podarí pripraviť sa na pôrod tak, aby ste pociťovali radosť z tej krásnej chvíle, príchodu Vášho dieťatka na svet a dôverovali ste vlastnému telu, že to zvládne, pretože bolo na to stvorené.
A aké tri dôležité veci, ktoré by mala vedieť každá budúca mamička, aby zažila prirodzený a pokojný pôrod by poradili budúcim mamičkám odborníčky alebo mamičky, ktoré takéto pôrody zažili? Nech sa páči, tu sú ich odpovede:
Anna Kohutová
porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem
www.annakohutova.cz
www.mamacentrum.com
www.vzdepa.com
www.cvicenisdetmivsatku.cz
facebook.com/pages/Mama-centrum-Havířov/155590837806283
Tři kroky k úspěšnému porodu
- Vztah ženy k životu a porodu – jak přistupuje žena k životu, k sobě samé, jaké má představy o svém porodu a její vztah k očekávanému miminku.
- Zdravé těhotenství – zdravá strava, pohyb, procházky, dostatek tekutin, procházky na čerstvém vzduchu, pobyt v přírodě, péče o těhotné bříško- zavinování. Zbavit se strachů a obav, obklopit se stejně smýšlejícími lidmi.
- Informovanost a zvědomnění – chápat porod jako přirozený proces, který má každá žena zapsaný ve své buněčné paměti, je to proces, do kterého není vhodné rutinně zasahovat. Znát svá práva, doporučení, výzkumy a studie, které se opírají o medicínu založenou na důkazech. Mít možnosti výběru místa porodu, kde bude respektován přirozený děj porodu. Dopřát si k porodu profesionální doprovod – dulu, komunitní porodní asistentku. Mít muže, který dokáže ženu podpořit v jejím přání porodit vědomě, pomocí síly svého těla. Věřit sobě a dítěti.
Eva Miháliková
mamička troch detí, vedie Spievanie pre tehuľky a venuje sa téme popôrodnej obnovy. FB Spievanie pre tehuľky.
1.Cítiť svoje telo, dôverovať mu a spolupracovať s ním (reagovať hneď na jeho potreby, otvoriť sa pôrodnému procesu, nebojovať s ním, brať prípadnú bolesť ako konštruktívnu a spolupracovať s ňou, nezatínať zuby, ale práve naopak povoliť sánku, otvárať ústa, dýchať, prípadne spievať. Keď sa otvára hrdlo, otvára sa aj hrdlo maternice.
2.Bezpečné a intímne prostredie, kde sa žena cíti absolútne prijatá so všetkým, čo k nej patrí, môže sa prejaviť akokoľvek a sama rozhoduje o svojom tele.
3.Spracovávať si svoje strachy, programy, zranenia, traumy, čokoľvek, čo by mohlo počas pôrodu “vyskočiť”. Preberať zodpovednosť za seba.
Barbora Píšová
Príprava tela, hlavy, prostredia a sprevádzajúcej osoby pred pôrodom pomôžu pôrodnému procesu plynúť s pomocou endorfínov, bez strachu, stresu a neznesiteľnej bolesti.
Načúvaj svojmu telu a svojmu dieťaťku, povedú Ťa na pôrodnej ceste.
Sústreď sa vždy len na tú jednu prichádzajúcu vlnu a celkovým uvoľnením ju nechaj tebou prejsť. Každá vlna, každá kontrakcia, pochádza z Teba a pracuje pre Teba, nie proti Tebe.
Lýdia Koncsolová
dula a homeopatka www.rodinnahomeopatia.sk, FB Dula Lidka
Je právom ženy mať taký pôrod, aký si ona praje. Či už ide o pôrod bez zásahov, pri stlmenom svetle, v intimite, v polohe, ktorú si ona zvolí, atď…
Treba si byť vedomý toho, že pôrod je prirodzená vec a budúca mamička by mala dôverovať vo svoje schopnosti a sily priviesť dieťatko na svet.
Mamička by si mala byť vedomá toho, že v tom nie je sama a ak pociťuje obavy, mala by vyhľadať niekoho, kto by stál počas celého pôrodného procesu pri nej. Najlepšie matka, kamarátka, dula alebo iná milujúca a trpezlivá osoba.
Silvia Kuzmová,
lektorka HypnoPôrodu – Monganovej metódy, lektorka Pokojný pôrod, www.balancedlife.sk
Z mojej skúsenosti odporúčam zamerať sa na tieto 3 hlavné body:
1. Fyziológia pôrodu – je dôležité porozumieť práci tela počas pôrodu vrátane funkcie jednotlivých hormónov, aby následne rodiaca maminka vedela so svojim telom spolupracovať.
2. S touto skutočnosťou ide ruka v ruke problematika práci s mysľou, ktorá riadi celý pôrodný proces. V tomto smere sú prínosné práve relaxačné techniky HypnoPôrodu.
3. Výber pôrodnice, pôrodného partnera a pôrodných prianí – tieto skutočnosti zásadne ovplyvňujú priebeh pôrodu.
Zuzana Matúšová Girgošková
mamička štyroch detí, novinárka, www.lifereset.sk
1.Pocit bezpečia. U mňa ho vytvára muž, ktorý bol k žene stvorený na to, aby ju chránil. Chránil fyzicky ale aj mentálne. Počas pôrodu napríklad tým, že je stabilný, alebo inak je pevnou oporou. Svojim racionálnym prístupom zariaďuje komfort, pokoj, rieši príjemné a bezpečné zázemie pre ženu. Tá sa potom môže uvoľniť a plynúť. Robiť to čo inštinktívne každá vie.
2. Žena potrebuje byť uvoľnená, čo úzko súvisí s pocitom bezpečia. Uvoľniť sa znamená, že v tele nie je napätie a dieťatko má ľahší priechod pôrodnými cestami, ako cez stuhnuté a napäté svaly tela. Sama to viem veľmi dobre porovnať. Vďaka hypnopôrodu moje štvrté dieťa z môjho tela vykĺzlo ako vankúšik. Na svet prišlo rúžové, neotlačené bábätko. To, že v tele nie je napätie a nedochádza k takému tlaku dieťaťa a tela matky, znamená i to, že pôrod skutočne tak nebolí, respektíve nemusí bolieť vôbec. Znie to neuveriteľne, ale sama som si to teraz naposledy takto zažila. Pôrodné sťahy boli sťahy, tlak a nie bolesť. Vďaka maximálnemu uvoľneniu som sa pri pôrode tak neunavila a veľmi rýchlo, priam z hodiny na hodinu som sa po pôrode zotavovala. Na druhý deň som plne dokázala fungovať.
3. Mať prirodzené prostredie. To úzko súvisí s pocitom bezpečia a schopnosťou byť uvoľnená a nezažívať napätie a stres. Prirodzené prostredie pre mňa znamená to čo najviac blízke domácemu. Miestnosť, v ktorej je prítmie, teplo, možnosť regulovať si to. Miestnosť pripomína obývačku či spálňu s príjemným nábytkom, sedačkou pre partnera, pohodlnou posteľou pre ženu a so sprchou. Nie je to sci-fi. V zahraničí bežne fungujú takto zariadené pôrodné domy, v ktorých majú budúci rodičia veľký komfort. Radosť priviesť do takého prostredia nový život. Priviesť ho s pôrodnou asistentkou, v kruhu najbližšej rodiny, v polohe, aká žene vyhovuje a s kulisou hudby, vône či sviečok…ľubovoľne s čímkoľvek, čo jej pomôže pustiť nutkanie kontroly vychádzajúce z hlavy a oddať sa telu, zísť do tzv. plazieho mozgu, nášho inštinktívneho a oddať sa celému priebehu pôrodu.
Ingrid Valová
mamička piatich detí, čoskoro budúca dula.
Takto by som to zhrnula:
- potreba bezpečia
- potreba podpory
- potreba pokojného a kľudného prostredia
Žena porodí prirodzene a pokojne, pokiaľ jej najbližšie okolie dovolí vojsť do svojej vlastnej sily a vráti jej vlastné kompetencie na pôrod. To znamená, že jej muž jej bude dôverovať a lekár a pôrodné asistentky ju budú rešpektovať, budú sa k nej správať s rešpektom a budú schopní vnímať jej potreby. V takomto naladení vzniká pocit bezpečia a podpory zároveň. Podpora je mimoriadne dôležitá. Slovná, fyzická, ale aj podpora emocionálna vo forme empatie, ktorá nemusí hovoriť nič, ale prejavuje sa v schopnosti byť rodiacej žene nablízku v plnej prítomnosti a pozornosti. Pokojné a kľudné prostredie sú potom už len bonusy :-), ale ak je sprevádzajúci personál voči žene empatický, úplne prirodzene zabezpečí aj túto poslednú potrebu.
Andrea Kožíková
dula, laktačná poradkyňa, www.cakamebabatko.sk
Z môjho pohľadu duly je dôležité slovo rešpekt. Každá žena je jedinečná a predstava každej ženy o pôrode je iná. Bola by som šťastná, keby každá z nás mala možnosť rodiť rešpektujúco k svojim potrebám. Čo zahŕňa rozpätie od prirodzeného pôrodu bez úplných zásahov až po cisársky rez na prianie matky.
Takže priama odpoveď na vašu otázku je:
- žena by mala vedieť, že pôrod je prirodzený proces a že jej telo stvorené na to, aby dokázala porodiť (štatisticky v 95% prípadov nie je potrebný žiaden zásah do pôrodu) ,
- žena by mala vedieť, aké možnosti má na výber, kde a ako chce porodiť a mala by mať okolo seba osoby, podporujúce jej kompetencie.
- žena by mala vedieť, že najdôležitejšie je tešiť sa na bábätko 😊.
Natálie Tothová
terapeutka, koordinátorka OM Chantingu a Kriya jogínka, žákyně duchovního Mistra Šrí Swami Vishwanandy, www.denik-natalietothove.cz
1. Aby mohla žena prožít své těhotenství a porod vědomě a ve své síle, musí si připomínat a stále opakovat, že je důležitá, chráněná a milovaná. A to celým Vesmírem. Ano, skutečně to tak je.
2. Musí ovládnout svůj dech a denně si na sebe vyhradit alespoň 10 min v tichu, kde je se svým tělem a vědomým dýcháním v kontaktu a naslouchá si. Díky této jednoduché denní praxi pak bude lépe řídit a kontrolovat své tělo během porodu, což je podstatné. Díky tomuto propojení bude přesně vědět kdy přichází čas porodu a nedovolí zbytečné zasahování třetí stranou do procesu zrození, neboť je to posvátný okamžik, který se už nikdy nevrátí v takové podobě.
3. K početí bych doporučila přistupovat vědomě a až po hlubším zvážení, zda jsme na tuto velkou změnu připraveni oba dva a máme odpovídající zázemí, protože na tom všem velice záleží a odráží se pak na ženské psychice.
Vědomé početí začíná rok dva před početím, kdy si pár, zejména pak žena, zpracuje svá témata z minulosti. Mluvím nyní o všemožných emočních a mentálních vzorcích, které se v rodině vyskytují, případně si je žena nasbírala v rámci života a nezpracovala. Dále bych navázala na zpracování si svého vlastního porodu, protože zde jsme všichni nasbírali velké množství traumat a bloků, které mají vliv na naše každodenní prožívání, komunikaci, vztahy, intimitu, seberealizaci a důvěru v život. Jakmile je vše pojmenováno a zpracováno, přichází na řadu řízená detoxikace těla od všech jedů a špatných stravovacích návyků, samozřejmě přírodní cestou. Následně se naváže na doplnění všech vitamínů a minerálů, potřebných pro zdravé fungování. Teprve pak je žena, nebo pár, připravena projít obrovskou změnou, které říkáme “založení rodiny”. Tímto postupem se žena vyhne zbytečným zdravotním komplikacím u sebe i u miminka, nebo třeba problému s kojením a zcela se vyhne psychickým propadům během těhotenství nebo po porodu. Tomu všemu se dá předejít a těhotenství i porod si může žena užít v radosti a lehkosti.
Doporučené techniky před početím:
Cyklus Terapií hrou
Fen kineziologie
OM chanting
Satori dýchání/ Rebirthing s certifikovaným terapeutem (v ČR a na Slovensku je pouze 1 praktikující terapeut)
V době těhotenství doporučuji:
Fen kineziologii
Kraniosakrální terapii
OM chanting
Satori dýchání/ Rebirthing s certifikovaným terapeutem (v ČR a na Slovensku je pouze 1 praktikující terapeut)
Lilia Khousnoutdinova
Tři věci:)
– Ladit se na sve telo a ucit se ho naslouchat. Technika neni tak dulezita, dnes najdeme obrovskou nabidku… yoga, cviceni, tanec, masaz – v zasade cokoli co mi v tehotenstvi
umozni lepe citit sve telo, rozumet jeho signalum, duverovat mu. Samozrejme soucasti je i napojovani se na miminka v brisko a jeho rytmus, pohyby, nalady.
Verim, ze nejlepe rodi zena ktere sve telo dobre zna a citi, a tehotenstvi je uzasne obdobi kdy muzeme toho napojeni vybudovat ci prohloubit.
– vytvaret “pole lasky” s svym muzem. Dle meho nazoru, ta nejkrasnejsi a nejprirozenejsi cesta, pokud je to mozne, je rodit deti do laskyplneho vztahu, a my rodice bychom meli udelat vse proto abychom mezi sebou budovali, prohlubovali a udrzovali pevne “pole lasku” do ktereho potom miminko muze vstoupit. Z pohledu biochemie, cim vic duvery, bezpeci a uvolneni bude citit zena pri porodu – tim lepe bude rodit. Kvalita partnerskeho vztahu je jednym z primarnych urcujicich faktory toho zda se takto zena skutecne bude citit. Pokud partner neni schopen zenu podporovat, muze to byt i jeji rodina, nebo kruh kamaradek – dulezite je citit ze nejsem sama, ze mam kolem sebe lidi ktere se na moje miminko tesi se mnou a ktere se o nas s laskou staraji.
– byt otevrena vsem moznostem. Nikdy nevime jak se porod nakonec bude vyvijet, a z me zkusenosti, cim min lpime na urcite predstave, tim spis se nam muze podarit zazit ve skutku pohadkovy porod. Urcite je dobre mit jasno v tom co si preji a co ne, nicmene, potom je dobre tuto predstavu pustit a pristupovat k procesu porodu s co nejvetsi pokorou a virou v to, ze vse dopadne tak jak me, i kdyz to nebude treba tak jak jsem si to predstavovala. V pokore muzu tak citit nejvetsi uvolneni a prijeti, a v takovem naladeni je dle me zkusenosti nejvic pravdepodobne, ze vse dopadne opravdu nejlepe.
Jinak, veskere sve zkusenosti, rady a doporuceni jsem podstive dala do online predporodniho programu Ecstatic Mama :
Dekuji a preji vse krasne.
Autor článku:
Mgr. Zuzana Nováková, PhD.